Відомі українські архітектори дослідили Шаччину та створили онлайн-конструктор автентичних будинків Волині
Волинь – це кольорові дерев’яні будинки з різьбленими віконницями, піками на фронтонах і символічним «сонечком» на горищах. Це білі хатинки з бруса з блакитними вікнами та великі цегляні будівлі зі стриманим декором.
Саме ці типові особливості українські архітектори досліджували під час експедиції Волинською областю, зокрема завітали й у Шацьку громаду. Побували у Вільшанці, Світязі, Пульмі, Грабовому, Заліссі, Кошарах та Шацьку.
Завдяки проєкту RE:Ukraine Villages від balbek bureau тепер кожен може не лише доторкнутися до культурної спадщини регіону, а й створити віртуальний традиційний волинський будинок за допомогою онлайн-конструктора. Дослідження стало можливим завдяки підтримці стратегічного партнера проєкту – платформи «Алгоритм дій».
Що дослідили в експедиції?
Волинська область стала одинадцятим регіоном, який дослідили у межах проєкту RE:Ukraine Villages. Це регіон, де переплелися будівельні традиції українців, литовців, поляків та німців, проте сформувався свій унікальний місцевий стиль.
На півночі поширені будинки, зведені з бруса, у зрубній техніці або оздоблені дерев’яними планками. Ці будівлі прикрашають різьблені віконні обрамлення, карнизи та кути, котрі оздоблюють геометричними та рослинними візерунками: ромбами, колами, лініями, сердечками й квітами. Часто зустрічаються віконниці, що захищають будинок від протягів та втрати тепла.
«Прикордоння Волині й вся область в цілому виявились справжнім скарбом для нас – у тутешніх селах збереглося чимало автентичних хат із характерним декором. В архітектурі простежуються риси, характерні для північних регіонів України, – насамперед повсюдне використання дерева, характерне для лісистої місцевості. Вперше ми додали дерев’яні планки в конструктор після дослідження Чернігівщини, що наштовхує на думку про спільний етнографічний контекст регіонів», – зазначають у balbek bureau.
Фронтони будівель оздоблені піками, а на горищах часто розміщують символічне сонечко. У селі Пульмо таке сонечко прикрашало фасад майже кожного будинку.
На півдні в архітектурі частіше використовують сучасні матеріали – цеглу та тинькування, але загальний стиль залишається пов’язаним із північчю. Ці будівлі відрізняються стриманими формами та лаконічним декором.
Характерними для волинських будинків є поєднання білого, блакитного, жовтого, червоного, зеленого та натурального кольору деревини.
Ці архітектурні особливості врахували під час створення онлайн-конструктора – у ньому втілені можливості додавати опорядження дерев’яними планками, характерний декор фронтонів, а також вперше додано опцію вибору будинків з бруса.
Чому це важливо для Волині?
RE:Ukraine Villages не лише досліджує архітектурну спадщину, але й дає змогу жителям області, архітекторам та забудовникам використовувати локальні будівельні традиції у сучасному контексті.
Завдяки проєкту процес відновлення будинків стає простим і доступним для людей із різним достатком і потребами. Це можливість відновити сільські будівлі, зберігаючи їхню автентичність, а також створити комфортне житло з повагою до культурної спадщини Волині.
Кожен охочий може створити свою модель будиночка і завантажити pdf-альбом з ізометрією, планами, кресленнями, розгортками фасадів і технічним описом. Файл також містить рекомендації оздоблювальних матеріалів.
Довідково:
«Алгоритм дій» — це платформа, що об’єднує бізнес, технологічну і креативну спільноту Луцька, формує екосистему в якій всі вони взаємодіють у напрямках розвитку регіону, урбаністики, інноваційного та соціального підприємництва, культури, неформальної освіти.
«Алгоритм дій» також будує мережу партнерств на регіональному, всеукраїнському та міжнародному рівні задля взаємопідсилення та обміну досвідом, кращими практиками та знаннями.
balbek bureau – майстерня архітектури та дизайну інтер'єру, заснована Славою Балбеком і Борисом Дороговим. Проєкти бюро відзначені міжнародними нагородами, як-от Hospitality Design Awards, Interior Design Best of Year та Architecture MasterPrize.
Майстерня проєктує комерційні, корпоративні та житлові простори в Європі, Америці та Азії. Серед знакових робіт balbek bureau – фуд-хол Kyiv Food Market, офіс для ІТ-компанії Grammarly в Києві, культурний комплекс 906 World у Сан-Франциско та інсталяція «Дім. Спогади» в Антарктиді.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну бюро розробило систему соціальних ініціатив RE:Ukraine System. Серед проєктів команди – система гідного тимчасового житла RE:Ukraine Housing і рішення для захисту пам’ятників RE:Ukraine Monuments.