Шацька селищна територіальна громада

Офіційний сайт

Хід будівництва. 2020 рік

Операція – каналізація: Європа рятує Шацькі озера від забруднення

Фото без опису

Територія Шацького поозер’я з року в рік стає все більш популярною серед вітчизняних і зарубіжних туристів. Відсутність промислових підприємств з їх шкідливим впливом на довкілля, десятки мальовничих озер з чистою водою, предковічні ліси з усіма своїми принадами створюють тут гарні умови для відпочинку людей, перевантажених тяготами урбанізму.

Втім, впродовж останніх років все частіше стала звучати проблема забруднення Шацьких озер. Величезне рекреаційне навантаження на озеро Світязь за рахунок його інтенсивного використання для санаторно-курортних цілей далося взнаки. А відсутність каналізаційної мережі в однойменному селі, хаотичне водовідведення з баз відпочинку та функціонування вигрібних ям, неочищені стоки та викиди ще більше загострили проблему. Наслідками такого господарювання стали прикрі показники: погіршення якості води в Світязі та збільшення вмісту у ній шкідливих речовин.

Керівництво району  почало бити на сполох, про проблему почули в області і в кабінетах органів вищої державної влади. Оскільки коштів на завершення каналізування Шацька, яке розпочали ще в 2014 році, і будівництво мережі довкола найбільш популярних озер район не мав, то єдиною надією була підтримка Євросоюзу. Почалася кропітка робота: пошук фінансів, виготовлення документації на каналізування, розроблення проєкту, перемовини з партнерами.

Зусилля виявилися немарними: 10 липня 2017 року Єврокомісія затвердила великий інфраструктурний проєкт «Покращення екологічної ситуації в Шацькому національному природному парку шляхом каналізування населених пунктів навколо озера Світязь».

«Це була перша велика перемога. Ми мусили швидко вирішувати питання співфінансування проєкту, звернулися до різних державних інституцій, в тому числі обласної влади, Міністерства екології. В результаті наприкінці 2018 року отримали 25 млн. грн. співфінансування із згаданого міністерства. Тож мусили швидкими темпами їх освоювати. Підписали угоду, розробили логотип проєкту, провели стартову конференцію з польськими партнерами», – розповідає Віктор Плейтух, перший заступник голови Шацької райдержадміністрації, на якого покладені обов’язки координатора проєкту.

Сьогодні проєкт реалізовує Шацька райдержадміністрація спільно з гміною Влодава (Республіка Польща) за фінансової підтримки ЄС, в рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020». Загальний бюджет проєкту – 6, 450 млн. євро, з них грант ЄС – 5, 805 млн. євро, грант ЄС для України – 5, 78 млн. євро, внесок партнерів – 645 тис. євро.

В його рамках на території Шацького району реалізується три проєкти будівництва: каналізаційної мережі у західній частині  смт  Шацьк,  селах Гаївка, Мельники та очисних споруд у Шацьку; каналізаційної мережі та систем очистки стічних вод у  селах Світязь та Пульмо. Відповідно до грантового контракту фінансування проєкту здійснюється у три етапи. За двома з них кошти вже надійшли на рахунки райдержадміністрації (35% гранту – в жовтні 2018-го, 50% –  в січні 2020-го). Кінцевий балансовий платіж (15%) буде виплачений після завершення робіт, проведення розрахунків та затвердження звіту.

За результатами проведених процедур закупівлі в онлайн-системі «Prozorro», виконавцем будівельних робіт стало ТзОВ «Вельт-Капітал» зі Львова.

 «Проєкт передбачає прокладання 150 км каналізаційних труб, монтаж обладнання, яке включає в себе 21 насосну станцію та три системи очисних споруд. На сьогодні ми вже реалізували левову частку усього запланованого. Що стосується нинішнього року, то з березня по теперішній час компанія виконала низку загально-будівельних, оздоблювальних, дорожніх робіт та з прокладання каналізаційних мереж. Активне будівництво ведеться в Шацьку, Пульмі, Світязі, урочищі «Ляпове», – розповідає Денис Іваницький, головний інженер компанії «Вельт Капітал».

В Шацьку працівники зводять очисні споруди. На сьогодні вже змонтований новий дах адміністративного корпусу, виконанні основні будівельні роботи по блоку біологічної очистки, вторинних відстійниках, камері переключень, та контактному резервуарі. Змонтовані огородження мулових майданчиків, проведені зовнішні каналізаційні мережі. Частково відновили дорожнє покриття після прокладання мереж по вулицях Шацька.

У розпалі – будівництво таких же очисних споруд в селах Світязь та Пульмо. Крім того, за весняний період фірма-підрядник проклала близько 10 кілометрів каналізаційних мереж та виконала супутні роботи. На черзі – встановлення каналізаційних насосних станцій, підведення електричних мереж, закінчення всіх робіт по очисних спорудах, відновлення дорожнього покриття.

У Шацькому національному природному парку, на території якого розміщені популярні серед відпочивальників озера, плекають надію, що основна екологічна проблема краю, нарешті, вирішиться.

«Забруднення довкілля і його плачевні наслідки – порушення екологічного балансу – є серйозною загрозою для природи національного парку. Особливо актуальною проблема стає влітку, коли населення району збільшується в рази за рахунок туристів. Протягом літнього відпочинкового сезону 2019 року територію Шацького НПП відвідало близько 150 тисяч туристів. Варто зазначити, що кількість відпочивальників кожного року збільшується і в свою чергу росте навантаження на довкілля», – наголошує Марія Христецька, директорка Шацького національного природного парку.

З її слів, каналізування сприятиме покращенню екологічної ситуації та збереженню цінних природних комплексів. Крім того, діюча мережа в населених пунктах допоможе покращити якість питної води, дасть можливість створити належні санітарні умови навколо рекреаційних зон, покращить санітарно-екологічний стан озер, які розташовані в межах Шацького нацпарку, зменшить людське навантаження на озера Світязь та Пісочне.

Під не менш потужним антропогенним пресом опинилося і озеро, біля якого розташовані Волинський обласний санаторій «Лісова пісня» (село Гаївка) та дачний масив в урочищі «Ляпове» (село Мельники).  

«Будівництво каналізаційної мережі – справа необхідна, вона направду дасть поштовх цивілізованому розвитку туристичної галузі району. Проте якщо в Шацьку, Світязі і Пульмі ситуація з водовідведенням була останнім часом  критичною, то в Гаївці і конкретно в санаторії «Лісова пісня» на повну потужність працювали і зараз працюють фільтраційні поля. Використовуючи метод природного очищення стічних вод, який чомусь називають застарілим, ми жодним чином не погіршуємо стану довкілля. Підтвердження цього – результати численних перевірок контролюючих інстанцій», – запевняє Руслана Дибель, директорка оздоровниці.

Тому якщо сума за послугу під’єднання до каналізаційної мережі буде завищеною, санаторій і надалі використовуватиме поля фільтрації. Схожа ситуація, зі слів Руслани Євгенівни, і серед приватних користувачів. Сьогодні в Шацьку далеко не всі під’єднують свої будинки до єдиної системи, бо є певна проблема в цінах. Людей потрібно правильно поінформувати і напрацювати гнучку систему розрахунків вартості послуги водовідведення, аби абоненти зрозуміли, за яких умов їм буде вигідно до неї під’єднатися.

В ході виконання будівельних робіт підрядник зіткнувся з низкою проблем, спричинених особливостями ландшафту, розташуванням комунікацій та інших мереж. Тому нещодавно виникла гостра потреба в коригуванні проєктно-кошторисних документацій по всіх об’єктах. Відповідно було запроєктовано прокладання додаткових ліній каналізування, часткового збільшення діаметрів трубопроводів,  влаштування додаткових КНС та гідроізоляцію колодязів у зв’язку з високим рівнем грунтових вод.

Пандемія коронавірусу також внесла свої корективи в реалізацію проєкту. Довелося знизити темп виконання робіт через те, що призупинили роботу підприємства, в тому числі закордонні, на яких виготовляють обладнання для очисних. Тому термін здачі об’єкта в експлуатацію буде перенесений на І-ІІ квартали 2021 року.

Грандіозний проєкт, аналогів якому немає в Україні, реалізується задля збереження природної самобутності краю Шацьких озер.  

«Це будівництво специфічне, адже роботи ведуться на вулицях населених пунктів, що на певний час спричиняє незручності для населення. Люди часто нарікають на те, що руйнуються дороги, обмежується проїзд на певних ділянках. Але без цього прокладання колекторів було б неможливим. Добре, що підрядник реагує на зауваження і скарги та в процесі роботи усуває недоліки. Впевнений, успішна реалізація проєкту не лише врятує Шацьке поозер’я від забруднення, а й створить умови для цивілізованого відпочинку, розвитку готельно-ресторанного бізнесу і дасть перспективи для інвестування в наш край», – підсумував Віктор Плейтух.

21 травня 2020 рік.

Джерело: видання Район.Шацьк

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь