Як не потрапити у пастку шахраїв – рекомендації кіберполіції
В інтернеті можна купити все, що завгодно. Просто, зручно і швидко.
Втім, варто пам’ятати, що існують ризики потрапити у пастку аферистів, адже продаж неіснуючих товарів – найбільш розповсюджена схема шахрайства у віртуальному просторі.
Найчастіше зловмисники ошукують громадян, продаючи неіснуючі товари на майданчиках оголошень або у соцмережах. Як правило, у таких випадках головна умова купівлі – повна або часткова оплата. На шахрайство також може вказувати й значно нижча ціна товару в порівнянні з аналогічними пропозиціями.
Ще одна поширена схема шахраїв – створення фішингових ресурсів, які ззовні схожі на популярні інтернет-магазини. Сплачуючи на таких сайтах, покупець не лише залишається без бажаного товару, а й «передає» дані банківської картки аферисту. Надалі, володіючи такими відомостями, зловмисники привласнюють гроші з рахунків громадян.
Кіберполіція рекомендує дотримуватися таких порад для безпечного шопінгу в інтернеті:
- купуйте та сплачуйте лише на перевірених ресурсах та переконайтеся у правильності URL-адреси сайту. Навіть найменша невідповідність може означати, що користувач потрапив на фішинговий сайт;
- надавайте перевагу післяплаті, аби мінімізувати ризики шахрайського заволодіння грошима;
- не повідомляйте нікому дані своєї банківської картки (особливо CVV-код та термін дії);
- для онлайн-шопінгу краще завести окрему інтернет-картку і переказувати на неї лише суму, необхідну для оплати;
- у разі купівлі на платформі оголошень обговорюйте деталі угоди тільки в чаті цієї платформи і не переходьте у сторонні месенджери: туди зловмисники можуть надіслати фішингові посилання.
У світі безліч видів шахрайських схем, які відпрацьовуються на простих громадянах.
Національна поліція України розробила короткі інструкції, що робити, щоб не потрапити в пастку до шахраїв.