Шацька селищна територіальна громада

Офіційний сайт

Праця неповнолітніх: що потрібно знати батькам, дітям та роботодавцям

Дата: 17.04.2025 12:12
Кількість переглядів: 26

Фото без опису

З кожним роком все більше підлітків виявляють бажання працювати у вільний від навчання час – під час канікул або поєднуючи навчання з роботою. Це хороший досвід, але дуже важливо, щоб усі сторони дотримувалися вимог законодавства, адже мова йде про працю неповнолітніх, які потребують особливого захисту.

Важливо!

Відповідно до статті 188 Кодексу законів про працю України (КЗпПУ) не допускається прийняття на роботу осіб, молодших 16 років.

Як виняток, особи, які досягли 15 років, можуть бути прийняті на роботу за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

Учні віком від 14 років також можуть працювати, але лише:

– у вільний від навчання час,

– на легких роботах, що не шкодять здоров’ю та не заважають навчанню,

– за згодою одного з батьків або законного представника.

Неповнолітні працівники (до 18 років) мають особливі трудові права:

Скорочена тривалість робочого часу (ст. 51 КЗпПУ):

– віком 16–18 років – 36 годин на тиждень,

– віком 15–16 років – 24 години на тиждень,

– учні віком 14–15 років (у період канікул) – також 24 години на тиждень.

Щорічна відпустка – надається в зручний для підлітка час і повної тривалості вже у перший рік роботи, навіть до настання 6-місячного стажу.

Оплата праці

– Заробітна плата виплачується в повному обсязі, незважаючи на скорочений робочий день.

– Для учнів, які працюють у вільний від навчання час, оплата здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або від виробітку.

Нагадуємо роботодавцям

Законом передбачена відповідальність за порушення трудового законодавства, зокрема:

– допуск до роботи без оформлення трудового договору;

– оформлення на неповний робочий день при фактичному повному навантаженні.

Крім того, усі особи молодші вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду (можливо, дитина має проблеми із здоров’ям і їй протипоказаний певний вид праці);

На кожному підприємстві, в установі, організації ведеться спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження (ст. 189 КЗпП).

Звільнення працівників, молодших вісімнадцяти років, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей. (ст. 198 КЗпП).

Батьки, а також службові особи мають право вимагати звільнення неповнолітнього, якщо продовження роботи загрожує його здоров’ю або порушує його законні інтереси.

Шановні батьки! Якщо ваша дитина не досягла 16 років, але їй пропонують працювати без вашої письмової згоди, – це незаконно, і права дитини не будуть захищені.

Шановні роботодавці! Дотримуйтеся вимог законодавства при працевлаштуванні неповнолітніх. Повага до прав дитини – це не лише ваш обов’язок, а й крок до правової та відповідальної держави.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь