Шацька селищна територіальна громада

Офіційний сайт

Зустріч представників Шацької громади з друзями зі Швеції: ми бажаємо вам ніколи не скористатися нашим досвідом

Дата: 20.03.2025 09:07
Кількість переглядів: 247

Фото без опису

Щопонеділка у місті Вестерос (Västerås), який є побратимом Шацької громади, відбувається маніфестація на підтримку України. І минулого понеділка представники делегації з Шацької громади на чолі із заступницею селищного голови Людмилою Єрофєєвою та за підтримки менторки громади і директорки партнера ВГО «Поруч» Марії Тищенко мали честь особисто бути присутніми на цьому зворушливому і важливому заході, який вкотре нагадав про непросту реальність, у якій живуть українці.

Це уже друга участь у такій маніфестації, і тому багато учасників впізнавали одне одного і віталися, як старі знайомі, з іншими були раді познайомитися і навіть обмінятися контактами. 

Вестерос продовжує демонструвати свою солідарність, і такі заходи є важливими не лише для моральної підтримки, а й для подальшого розвитку співпраці між громадами.

«Понад тисячу обстрілів зазнала Україна лише минулого тижня. І в цих умовах ми живемо щодня, плануємо наше майбутнє і виховуємо дітей. Не слід забувати, що наш ворог підступний, і ніхто не може гарантувати безпеки ніде у світі, адже росіяни готові втягнути у війну всіх, до кого можуть дотягнутися. Саме тому наша держава поступово стає частиною європейського механізму захисту та безпеки, і ми готові допомогти нашим друзям бути готовими до ймовірної зустрічі з ним. Сьогодні наші фахівці спільно з колегами країн ЄС активно працюють над розробкою дієвих інструментів, які допоможуть у новій конструкції безпеки та захисту», – зазначила під час свого виступу менторка ICLD та директорка ВГО «Поруч» Марія Тищенко.

На маніфестацію прийшли також небайдужі представники української спільноти міста, з якою представники Шацької громади уже були знайомі з вересня.

«Немає у світі країни, яка б більше за Україну бажала стійкого миру на Європейському континенті. Ми хочемо, аби мирні часи тривали сторіччями, щоб жодна країна не дозволяла собі зазіхати на чужу територію. Наш гіркий досвід може стати у пригоді вам для того, аби бути готовими до надзвичайних ситуацій, хоча ми щиро бажаємо вам ним ніколи не скористатися», – сказала в своєму зверненні до присутніх на маніфестації заступниця селищного голови Людмила Єрофєєва.

Після цього була тепла зустріч із представниками опозиції у міській раді Вестерос (Västerås). Шведські політики розповіли, що вони працюють у мерії міста, де свій офіс мають як представники провладних партій, так і опозиціонери. Як зазначила заступниця мера міста Елізабет Унел (ElizabethUnell), регулярна зміна влади та опозиції сприяють підсиленню демократії.

Проєкт, над яким спільно працює Шацька громада і місто Вестерос, стосується прав дітей і саме навколо нього були зорганізовані зустрічі, тренінги та інформаційні сесії для обох проєктних команд. Шведські партнери представили інформацію про те, як саме у мерії міста працюють з інструментами з дитячих прав. Одним з таких інструментів є перевірка всіх програм і розпоряджень на предмет дотримання інтересів дітей, про що розповіла президентка Savethechildren Марія Шілачі (Maria Scillachi). 

Шведські колеги показали, як вони працюють з аналітичними даними і використовують їх у повсякденній роботі для визначення, наприклад, рівня злочинності або розміщення бізнесів у різних районах міста.

Також була нагода дізнатися про молодіжну політику від проєктного лідера Роберта Енгольма та молодіжного супервізора Матіаса Сньобома, які розповіли, що у Вестеросі немає молодіжної ради як такої, а проводяться діалоги з молоддю. Це заходи, під час котрих молодь має тренінги, зустрічі та спільні активності для визначення певних проблемних ситуацій. Вони навели приклад, як молодь після тренінгів, обговорень та семінарів, темою яких стала дитяча злочинність, дійшли висновку, що варто знизити вік, від котрого дозволено працевлаштовуватися на літню роботу. З таким рішенням група молоді пішла до місцевих політиків, які прийняли відповідне рішення, і тепер діти у Вестеросі можуть починати заробляти гроші влітку у віці від 12 років. Усі вакансії для них ретельно підбирає влада міста.

Приємною несподіванкою стала нагода поспілкуватися за ланчем з мером міста Вестерос Стефаном Янсоном (Staffan Jansson), під час якого Людмила Єрофєєва окреслила можливі напрямки співпраці міста і нашої громади уже поза межами проєкту від ICLD. Така співпраця може стосуватися таких галузей, як відновлення ментального здоров’я дітей та комунальне господарство. Пан мер висловив оптимізм щодо пропозицій та закликав пані Єрофєєву налагодити тісніші контакти через офіційне листування.

Неймовірно корисними також стали візити до соціальної служби, де представники почули про алгоритм роботи з вразливими категоріями дітей, сімей та людей похилого віку, а також до школи, де навчаються діти з різних країн, в тому числі з України.

Важливими подіями у Вестеросі стали виставка дитячих малюнків дітей Шацької громади «Війна очима дітей» і панельна дискусія про те, чого Швеція може навчитись у нас. Шведські посадовці в галузі освіти зацікавлено вислухали експертну думку українських колег щодо облаштування укриттів в освітніх установах та інших локаціях міста. Після цього було відкриття виставки у місцевій бібліотеці, куди прийшли як мешканці Вестеросу і представники влади, так і місцеві українці, що живуть там з початку повномасштабного вторгнення. Згодом у залі бібліотеки з широкою аудиторією, під час панельної дискусії, організованої журналісткою видання VLT  Лісою Бйорвальд представники української громади ділилися гірким досвідом, розповідали про перші дні війни, про укріплення кордонів і небезпеку вторгнення російських військ, які згодом вирушили на Бучу, про утворення ДФТГ і допомогу тисячам людей, які втікали з небезпечних частин України. Шведська публіка аплодувала кілька разів, що є нетиповим для цього менталітету. Отже, історії і досвід простих українців їх вразив та зачепив за живе.

Визначною подією, якою може пишатися Шацька громада, став візит до Ріксдагу, шведського парламенту. Організувала його парламентерка Каролін Хьогстром (Caroline Högström) і це уже була майже дипломатична місія. Розпочався візит зі спільного ланчу з пані Кароліною та Анною-Софією Альм (Ann-Sofie Alm),  під час якого відбувався обмін думками про ситуацію в Україні, військову допомогу, політику по інший бік Атлантики. Варто зазначити, що парламентерка Анна-Софі, яка була задіяна у доставці автомобілів в Україну в межах ініціативи BlueYellowCar, мала значок літачка Gripen та розповіла, як активно працює над тим, аби їх було більше саме в Україні. Слухаючи історії про українських дітей, родини, які переїхали, родичів загиблих та зниклих безвісти, шведська політикиня дипломатично стримувала сльози.

Зрештою обидві парламентери обіцяли всебічну підтримку Шацькій громаді, з акцентом на допомогу дітям. Також у стінах парламенту вдалося поспілкуватися з депутатом, головою освітнього комітету шведського парламенту Фредеріком Мальмом (Fredrik Malm), який розповів, що був неодноразово в Україні і знає, що його українські колеги мають найбільше запитів на допомогу з облаштування укриттів в освітніх закладах по всій країні. Він також з інтересом вислухав про співпрацю Весторосу і Шацької громади та схвально висловився на підтримку локальних ініціатив між муніципалітетами обох країн.

Нагадаємо, що саме в той день, 13 березня, Швецький уряд прийняв рішення про надання Україні найбільшої грошової допомоги, а парламент підтримав. І саме в такий момент з делегацією Шацької громади зустрівся міністр міграції Йоган Форсель (Johan Forssell), висловивши прихильність нашій країні. В свою чергу заступниця селищного голови Людмила Єрофєєва подякувала в особі міністра всьому уряду за допомогу і солідарність, яку відчувають українці від шведського народу. 



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь