Шацька селищна територіальна громада

Офіційний сайт

Не вчиняйте злочин - не паліть суху траву!

Дата: 29.08.2024 15:40
Кількість переглядів: 884

Фото без опису

Розпочалася пора збору врожаю, і знову актуальною стала проблема спалювання на полях сухої рослинності.

Варто пам’ятати, що продукти спалювання сухостою завдають великої шкоди людському організму, а вогонь може поширитися на екосистеми і призвести до їх знищення та загибелі тварин.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини.

За навмисний підпал сухостою передбачена відповідальність: чималий штраф і навіть позбавлення волі. Так, відповідно до статті 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) за порушення вимог пожежної безпеки в лісах передбачене адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу на громадян – від 90 до 270 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1530 до 4590 грн) на посадових осіб – від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 4590 до 15300 грн).

За знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, до громадян може застосовуватися адміністративне стягнення у вигляді штрафу від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 4590 до 15300 грн) на посадових осіб – від 630 до 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 10710 до 30600 грн).

Відповідно до статті 77-1 КУпАП за самовільне випалювання рослинності або її залишків, а саме: стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища (Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України), − передбачено накладення штрафу на громадян від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 до 6120 грн) і на посадових осіб − від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 15300 до 21420 грн).

За ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, до винних осіб може застосовуватися адміністративне стягнення у вигляді штрафу: на громадян – від 360 до 720 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 6120 до 12240 грн) на посадових осіб − від 1260 до 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 21420 до 30600 грн).

Окрім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом караються штрафом від 5400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (91800 грн) до 9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (153000 грн) або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк.

Такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Отож, будьте свідомими, не шкодьте собі і довкіллю!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь